SPORE ZMIANY ZA RELATYWNIE NIEWIELKIE PIENIĄDZE
WSTĘP
Wpływ jakości zasilania na dźwięk, który wydobywa się z naszego zestawu jest nie do podważenia.
Oprócz wysokiej klasy kondycjonerów, stosuje się urządzenia prostsze – listy zasilające. Ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych (listwa komputerowa), a kończą… No właśnie...
Jaką znacie najdroższą listę zasilającą? 😉
Produkt firmy Enerr nie należy do bardzo drogich. Wydawał nam się optymalny w stosunku jakość/cena (wnioskując na podstawie opisu i opinii dystrybutora/sprzedawcy).
Tym bardziej, że w zestawie – oprócz listwy – znajduje się całkiem porządnie wyglądający kabel zasilający.
Na ile sprawdzi się w naszym systemie? Tego dowiecie się w dalszej części recenzji.
BUDOWA I PRZEZNACZENIE
Enerr Amulett 4S DCB jest rozwiązaniem dla budżetowych i średniej klasy systemów audio.
Konstrukcja zawiera wysoko efektywny filtr RFI (Radio Frequency Interference), zbudowany w oparciu o wyrafinowane komponenty - rdzenie nano-krystaliczne i przeciwzakłóceniowe kondensatory papierowo-olejowe klasy militarnej.
Do filtracji uziemienia wykorzystano nano-krystaliczny filtr N-Ground. Wewnętrzne okablowanie zostało wykonane z przewodu typu solid core z miedzi OFC6N
Cały układ filtracji zrealizowany został w oparciu o technologię ZITech - nie zawiera on punktów lutowniczych i połączeń stykowych, zapewniając nisko-impedancyjne przejście dla zasilania.
Wersja Listwy AMULETT DCB została wzbogacona o układ filtracji składowej stałej, o obciążalności 30A.
Do budowy DC blockera wykorzystano kondensatory elektrolityczne Mundorf M-Litic i przewymiarowane parametrycznie komponenty półprzewodnikowe.
Tak przygotowany układ ma zapewnić dużą przepustowości i doskonałą odpowiedź impulsową, uwalniając transformatorowe tory zasilania od degradującego wpływu składowej stałej.
Enerr Amulett 4S DCB zrobił na nas bardzo pozytywne wrażenie.
Wykonana ze stali, tłumionej materiałem bitumicznym, listwa zawiera cztery gniazda połączeniowe Schuko.
Dostarczony kabel Amulett Power Link G2 wykonany został z miedzi OFC 6N – 9,5mm2 i wyposażony we wtyki pure ETP copper -100% konduktywności, Schuko & IEC C15 lub C19.
WPŁYW NA DŻWIĘK
Ponieważ produkt był całkowicie nowy, rozpoczęliśmy od gruntownego wygrzewania. Przez ponad 2 tygodnie Enerr Amulett 4S DCB był non stop wpięty do naszego systemu.
Potem zaczęliśmy gruntowne odsłuchy.
Wpływ listwy na dźwięk opisujemy w porównaniu do systemu wpiętego bezpośrednio do gniazdka. Bez żadnego pośrednictwa.
Na płycie The Moody Blues dźwięk wydawał się bardziej rozciągnięty wszerz i w głąb. Głos wokalisty był bardziej czytelny, szczegóły lepiej słyszalne, ale prezentacja miała jednoznacznie miękki, analogowy charakter.
Yello zaskoczyło nas zdecydowanie lepszym i głębszym zejściem basu. Jednocześnie zachowany był pewien rytm i tempo przekazu.
Zegary w nagraniu zespołu Pink Floyd można było bez problemu policzyć. Bardzo przyjemnie zabrzmiał wokal i gitara, która nie wychodziła przed szereg (jak to ma miejsce w niektórych przypadkach).
The Smile z albumu Leben Schillera – to był kluczowy moment odsłuchu. Najbardziej spektakularne zmiany.
Scena zdecydowanie szersza i głębsza niż wcześniej. Dźwięk otaczał nas zewsząd: instrumenty grały z tyłu, z przodu, z boku i daleko za kolumnami. Zaskoczyła nas ilość detali i wybrzmień. Głos Sarah Brightman miał piękną barwę, a jednocześnie był bardzo czytelny.
Podobnie prezentacja nagrania Aero – Jean'a Michela Jarre'a. Detale i wybrzmienia na najwyższym poziomie. Syntezator brzmiał niczym rasowy Steinway. Automat perkusyjny miał swój rytm i "atak".
Na nagraniu Dire Straits, stopa perkusji wyraźnie dominowała. To duża zaleta. Przy kablu wpiętym bezpośrednio do gniazdka nie była tak dobrze słyszalna. Ładna szczegółowa średnica, barwny wokal i fajna atmosfera. Podobała nam się ta prezentacja.
Przyszedł czas na niełatwy do odtworzenia fragment nagrania Lizard zespołu King Crimson. Operujące na jednym poziomie głośności instrumenty i wokal Jona Andersona (tutaj gościnnie) nie zlewały się ze sobą. Na twarzach pojawił się uśmiech. Dawno nie słyszeliśmy tak dobrej mikro dynamiki.
"Dzieci Sancheza" zostały odtworzone wybornie. Uderzenie w bębny, dźwięk trąbki... Niby lekko zaokrąglone, ale nadal bardzo szczegółowe, znów z charakterystycznym „atakiem”.
Na koniec wróciliśmy do elektroniki. Random Access Memories – klasyczna płyta zespołu Daft Punk zabrzmiała bardzo dobrze. Opowieści Giorgio Morodera towarzyszyła pulsująca sekcja basowa, generowana przez syntezator. Dźwięk dość dosadny, bezpośredni i namacalny, ale w żadnym wypadku nie natarczywy. Bez cienia znużenia można było zasłuchać się w ciekawą opowieść o życiu i twórczości jednego z najsłynniejszych producentów muzycznych.
PODSUMOWANIE
Listwa Enerr Amulett 4S DCB bardzo pozytywnie wpłynęła na dźwięk naszego systemu.
Wprowadziła ogólne złagodzenie brzmienia, bez jego spowolnienia. Zachowana została jego czytelność, a skraje pasma zaokrąglone - co wyeliminowało wszelkie wyostrzenia.
Bas miał charakter punktowy i schodził nisko. Średnica wyrównana, lekko zaokrąglona. Szczegółowość i detale na bardzo wysokim poziomie.
Ważna uwaga dotyczy sceny dźwiękowej. Uległa ona rozszerzeniu i pogłębieniu jednocześnie, dając w ten sposób niepowtarzalne wrażenie namacalności spektaklu dźwiękowego.
Zmiany były na tyle istotne, że poważnie zastanawiamy się nad zakupem jednego z urządzeń firmy Enerr.
Jeśli będzie taka możliwość chętne wypróbujemy kondycjoner sieciowy
Za użyczenie listwy do testu serdecznie dziękujemy panu Dariuszowi Bączewskiemu z firmy Audio Forte.
Dane techniczne:
Listwa zasilająca:
Producent: Enerr
Model: Amulett 4s DCB
Ilość gniazd: 4
Filtracja: N-MATRIX
Filtr uziemienia: N-GROUND
Technologia wykonania: Zero Impedance Technology
Obudowa: Stalowa, tłumiona materiałem bitumicznym
Architektura wewnętrzna: 28A (6440W) nominal
Konfiguracja gniazd Schuko: 4
Gniazdo wejściowe IEC: C20 16/20A, standard grade
Filtr składowej stałej (DC blocker): VAIL 30A – wersje DCB
Przewód zasilający:
Producent: Enerr
Model: Amulett Power Link G2
Wtyki: pure ETP copper, 100% konduktywności, wtyk IEC C15 lub C19
Przekrój sumaryczny: 9,5 mm2
Materiał przewodników: OFC6N
Konstrukcja: Triple Constant Twist
COPYRIGHT BY OAZA DŹWIĘKU 2024